Ovo su neke od KAHLES-ovih inovacija i standarda kvalitete koje je postavio kroz povijest:
- Najstariji svjetski proizvođač optičkih ciljnika (1898.)
- Prvi optički ciljnik sa prilagodljivom kompenzacijom balističkog pada zrna (patent 1904.)
- Prvi vodootporni optički ciljnik koji koristi O-prstenove (O-Rings) (1960.)
- Prvi višepremazni optički ciljnik u serijskoj proizvodnji (1972.)
- Vodeće predispozicije u optičkim ciljnicima, kao što su kompaktnost, rubna rezolucija i široko vidno polje
- Digitalno iluminirane končanice
- Prilagodljiva višestruka BT (Multiple Zero ballistic turrets)
Svaka generacija obitelji KAHLES dala je svoj prilog uspjehu KAHLES kompanije, svaka najviše u svoje vrijeme. Takva predanost apsolutnoj kvaliteti i stalna potraga za unapređenjima i inovacijama, a opet zadržavanje jednostavnosti upotrebe za korisnike, stvorila je od KAHLE -a vodećeg proizvođača optika već više od stoljeća.
Danas se ta posvećenost očituje kroz tvrtkinu predanosti pouzdanosti, nevjerojatnoj kvaliteti slike i jednostavnom ergonomskom dizajnu.
KAHLES-ovi proizvodi su uvijek bili vodeći na tržištu ali i nadalje postavljaju standarde za ostale proizvođače.
Povijest KAHLES-a
Kahles - sinonim za optički ciljnik (snajper)
Činjenica je da klasičnim ciljanjem preko mehaničkih nišana, stražnjeg i prednjeg imamo oštru sliku ili mete ili ciljnika, ali ne i oboje, prvi eksperimenti sa ciljem da lovcima olakšaju u nišanjenju i pogađanju idu daleko u rano 17. st.
Povećala i primitivne preteče teleskopa postavljene su na oružje, ali svi pokušaji bili su bezuspješni sve do 1880, kada je August Fiedler (Stronsdorf), povjerenik za šumarstvo (forestry commissioner) Princa Reussa, uspjeo izraditi prvi uporabljivi teleskopski ciljnik. Nakon toga uslijedile su mnoge konstrukcije, među poznatijim su i neke koje je napravio Kahles, Austrijska kompanija u Beču.
Jedan od takvih prvih optičkih ciljnika prodavan je pod zvučnim imenom „Telorar". Rađen je ručno u „Optical Manufactury" vlasnika „izvjesnoga" Karla Roberta Kahlesa 1898. godine i zbog toga potpuno je ispravno reći da je Kahles najstariji proizvođač optičkih ciljnika na svijetu. I nije trebalo dugo vremena da Telorar postane nadaleko dobro poznat ciljnik među lovcima i stekne najbolju reputaciju.
KAHLES TELORAR. 1904
Prizmatični dvogled KAHLES. 1910 g.
Nakon iznenadne smrti osnivača kompanije (1908. sa samo 42.g.) njegova udovica Anna Maria, inače veoma omiljena među zaposlenicima, nastavila je uspješno voditi kompaniju, Kahles je po njenim vodstvom procvao. Anna Maria je samostalno vodila Kahles dok njeni sinovi Karl i Ernst nisu bili dovoljno odrasli da sudjeluju u poslovanju. Uključivši se u rad uzeli su različita područja odgovornosti: Karl je ubrzavao proizvodnju ciljnika i uveo je velik broj poboljšanja i inovacija. U to vrijeme Kahles je počeo proizvoditi prizmične dvoglede koji su se koristili u lovu i sportu.
Drugi sin Ernst Kahles, je pak vodio je odjel za prodaju i ustanovio je uspješne poslovne veze.
WWI
1914.g. Prvi svjetski rat zaustavio je mirno napredovanje razglašenog obiteljskog posla na neko vrijeme a "Optical Manifactury Karl Kahles" opskrbljivao je optičkim ciljncima Kraljevsku i imperijalnu vojsku i mornaricu.
U razdolju između dva Svjetska rata, obilježenom inflacijom i depresijom, ponovo je uspostavljen proizvodnja dvogleda i optičkih ciljnika za ne vojnu uporabu. Oko 1930.g. Kahles je proizveo veoma profinjen ali djelotvoran ciljnik, "Mignon". Ciljnik Mignon još i danas koriste mnogi lovci.
Kahles Mignon
WW II
Još jedan grozan rat primorao je Kahles da ponovo proizvodi optičke uređaje za vojnu uporabu. U zadnjim danima rata, 19.02.1945, tvornica je bila potpuno uništena u savezničkom granatiranju, Karl Kahles je umro za vrijeme WWII.
Još jednom tvrtku je obnovila žena, udovica Karla Kahlesa, Elizabet, koju je podupirao njen sin Friedrich Kahles.
Legendarna Helia 4
Uzimajući u obzir zahtjeve toga vremena tvrtka je počela proizvoditi leće, ali poslije nekog vremena, vratili su se na proizvodnju ciljnika, i proizveli vrlo poznati ciljnik Helia 4, koji je razvijen iz vojne linije H 4x60.
Freidrich Kahles, koj je bio vrlo talentiran na polju tehnologije i posjedovao određen broj patenata, razvio je liniju "Helia" i "Helia Super", koja su postala poznata diljem svijeta. Činjenica da su ti uređaji mogli odoljeti i najtežim uvjetima korišteni u ekstremnim klimatskim područjima, ne samo u Crnoj Africi ili kišnim šumama Južne Amerike, već i na Aljasci i sjevernim provincijama Kanade govori o njihovoj kvaliteti ( ipak je 65% proizvodnje izvezeno u zemlje poput SAD-a, Kanade, Australije, Novog Zelanda i Južne Afrike.
A manje je poznato je da je baš Freidrich Kahles izumio ciljnike sa promjenjivim uvećanjem (variable rifle scopes).
Ciljnik ZF 96 (nasljednik modela ZF 58) razvijen je spcijalno za SSG 69. Poštujući vojne specifikacije poznat je kao veoma precizan (very strict) ciljnik kako u Austriji tako i nadaleko van nje.
Kahles pod Swarovskim
Budući da nije bilo nasljednika u familiji koji bi vodio kompaniju, Kahles je 1974.g. prodan kompaniji Swarovski. I tako kada je 1977. umro Freidrich Kahles, Kahles je postao grana Swarovski Optics. Od svibnja 1989.g. Kahles Limited (GesmbH) postaje nezavisna kompanija u Swarovski grupi.
Ali kako relativno mali proizvođač može biti tako uspješan?
Kvaliteta je oduvijek bila glavno načelo u Kahlesu. Stoga su se svi dijelovi kako ranije, pa tako još i danas proizvode u njihovoj vlastitoj radionici. Danas si mnoge kompanije to više ne mogu priuštiti radi velikih troškova. Danas je praksa preseliti proizvodnju u zemlje jeftine radne snage, kako bi se smanjili troškovi. Ali, to nije način na koji rade u Kahlesu, naprotiv u Kahlesu žele spriječiti smanjenje kvalitete, zato sami proizvode sve dijelove koji su bitni za kvalitetu samih proizvoda i pokušavaju optimizirati proizvodne postupke koristeći modernu računalnu tehnologiju, tako da su još uvijek sposobni proizvode prodavati po razumnim cijenama a istovremeno održati uobičajeni standard kvalitete.
Snajper je napravljen
Prvi korak u proizvodnji snajpera je pribavljanje nužnog materijala, cijevi od čelika ili lake slitine. Mikroprocesorski upravljane CNC-mašine (Computer Numeric Controls) se korište da obrade sirovine (neobrađeni čelik) u esencijalne čelične dijelove poput tubusa (main-tubes), ili za obradu neobrađenog prešanog stakla u različite tipove leća.
Sve počinje obradom leća glodanjem. Neobrađeni komad prešanog stakla preradi se na grube zadane dimenzije (rough mold), zatim se leća polira, centrira i cementira. Poslije svakog od procesa leće se čiste i provjeravaju. Leće sa diametrima koje pokazuju odstupanje za više od tri desettisućinke jednoga milimetra nisu prikladne za korištenje i odbacuju se. Premaz za vanjsku površinu leće (coating of the glass-to-air surfaces), koji je od iznimne važnosti za prijenos svijetla, dodaje se u ekstremno preciznom mehaničkom tretmanu leća. Varijabilni ciljnici npr., imaju 6 leća, to je 12 staklo-zrak površina. Gubitci penetrirajućeg svijetla su 4% od odraza za svaku nepremazanu staklo-zrak površinu. Tako je prijenos svijetla samo 61%. Višeslojni antirefleksni premaz (The multi-layer anti-reflexion coating) koji je razvio Kahles, a nalazi se na svim njihovim lećama, smanjuje refleksiju svijetla sa 4% na 0,15% po staklo-zrak površini.
Još dok je u tijeku obrada optike, svi nužni metalni dijelovi od željeza, aluminija ili mesinga proizvedeni sa kompjuterski navođenim mašinama sa maksimalnom preciznošću podvrgavaju se kontroli kvalitete. Napokon svi dijelovi proizvedeni u Kahlesovoj radionici dospijevaju u odjel gdje se ciljnici sastavljaju, ovdje se još nekoliko puta svi dijelovi provjeravaju prije nego su uklopljeni u ciljnik i on ispunjen sa nitrogenom.
Kahles je pronašao još jedno tehnički sofisticirano rješenje kako bi spriječili postojanje vlage i zamagljenje leća uz pomoć iznenađujuće jednostavnog uređaja za punjenje ciljnika sa nitrogenom, koji su sami osmislili. Prvo se napravi vakuum u ciljniku, a zatim se on napuni sa nitrogenom, taj se proces ponavlja šest puta kako bi se osigurali da više ne postoje nikakvi vlaga koja bi mogli prouzročiti zamagljenje ili druge nepravilnosti.
Ovdje su iznesene najosnovnije crtice o Kahlesu, o tome kako oni proizvode dobro poznate ciljnike made by Kahles, tvrtci koja je spojila tradiciju s jedne strane i otvorena je prema novim tehnologije s druge strane.