Pod pojmom piroplazmoza misli se na parazitarnu bolest pasa koju prenose krpelji a uzročnik je Babesia . To je sićušni parazit (protozoa ) koji parazitira u eritrocitima vašeg psa i uzrokuje razgradnju eritrocita.
Prvi znakovi bolesti pojavljuju se nekoliko (3-5) dana nakon što je krpelj došao na vašeg psa i počeo sisati krv. Pas slabije jede , bezvoljan je i leži , teško se kreće i hod mu je sapet , povraća a u kasnijoj fazi mokraća je tamnija do krvava . Stolica je mekša i također obojena u narančasto crveno zbog destrukcije eritrocita. Temperatura je visoka i zna se popeti i do 42 º celzija.
S takvim psom treba hitno u najbližu veterinarsku ambulantu kako bi dobio odgovarajuću terapiju koja se sastoji od :
- Imizol
- vit b complex
- antibiotik
- infuzija NaCl
Terapiju treba ponoviti sutradan ali bez Imizola, a po potrebi davati i ostale lijekove za zaštitu sluznice želuca ako pas ne uzima hranu. Treba ga hraniti na silu i davati mu vode.
Ponekad se bolest zna zakomplicirati ako eritrociti padnu ispod 1 mil. i trombociti na svega 5-10 pa takvom psu treba davati transfuziju .
Mi smo u našoj ambulanti nekoliko lovačkih pasa spasili upravo transfuzijom pune krvi zdravoga psa. Pas treba strogo mirovati 20-30 dana i ne ići s njime u lov za vrijeme oporavka bez obzira što je psu na očigled bolje. Treba mu davati jaču hranu i po mogućnosti sirovog mljevenog junećeg mesa kako bi mu se krvna slika što prije popravila.
|
|
Uzročnik piroplazmoze u eritrocitu psa ( Babesia sp.) | Prijenosnik piroplazmoze |
Bolest oštećuje parenhimatozne organe (jetra , bubreg ) pa nije dobro da jedan pas tijekom života ima više puta piroplazmozu.
Najbolje ga je zaštititi sredstvima tipa Frontline ampule ili Advantix spot on koje se ukapaju na kožu i štite ga mjesec dana . Nakon toga treba ampulu ponoviti naspram tj težine i po potrebi prije lova tj izlaska u prirodu pošpricati ga sprayom Front line. Nikako ne miješati ta dva preparata. Postoje i drugi tipa Ex spot , ogrlice kao Kiltix i Scalibur koje su skuplje ali i kvalitetnije i bolje štite vašeg psa. Nikako ne treba štedjeti na sredstvima za zaštitu jer pas koji jednom preboli piroplazmozu nije dugo onaj stari (brže se umara i treba mu dosta da vrati kondiciju koju je prije bolesti imao ).
Kod dijagnosticiranja bolesti psu treba:
- obavezno izvaditi krv
- napraviti KKs i Dif dg
- napraviti krvni razmaz
Treba znati da su krpelji aktivni tijekom cijele godine a najviše u proljeće i jesen (sada ). Znaju biti i tijekom zime ako je blaga a pogotovo su krpelji brojni u šikarama i visokoj travi koja se ne kosi. Krpelji su najopasniji tj nose u sebi uzročnika Babesiu sjeverno od rijeke Save (podaci Zavoda za javno zdravstvo ) ali ih ima i u ostalim krajevima Hrvatske samo što nema toliko slučajeva bolesti u pasa. U Dalmaciji ih nema ali tamo su pak opasni papatači koji prenose uzročnika Lišmanioze koja je neizlječiva bolest i osobito napada lovačke pse pa ćemo o toj bolesti slijedeći puta.
|
|
Razvojni ciklus Babesia canis i način prijenosa na psa |
Veterinarska ambulanta "Novo Brestje" d.o.o.
Sub - 08 - 14
Email : Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.