BRANISLAV DEŠKOVIĆ (1883.-1939.)
Kipar Branislav Dešković, najistaknutiji hrvatski animalist. Rodio se u Pučišću na Braču, 11. ožujka 1883. Uči na Akademiji u Veneciji, pa u Beču, (u austrijsku prijestolnicu doveo je svoju Dijanu koju je ovjekovječio u mnogim skulpturama), da bi potom studirao u Parizu. Tu je ostao, s prijekidima, do 1921. i više puta izlagao.
S grupom »Medulić« izlaže na prvoj dalmatinskoj izložbi 1908. u Splitu, 1909. u Ljubljani i 1910. u Zagrebu. Prvu samostalnu izložbu priredio je 1910. u Sarajevu.
U Prvom svjetskom ratu sudjeluje u crnogorskoj vojsci kao dobrovoljac, 1915. odlazi preko Albanije u Italiju, zatim preko Švicarske u Pariz.
Ponesen parolom zagrebačke izložbe »Nejunačkom vremenu usprkos«, Branislav Dešković stvara monumentalne skulpture (»Kraljević Marko «, »Pobjeda slobode«), koje su zapravo sporedna linija u njegovu radu i izraz njegovih političkih shvaćanja.
Branislav Dešković ponajprije je animalist. Njegova sitna plastika s figurama i motivima životinja nastala je iz studije prirode, a stilski izraz uvjetovan je atmosferom ondašnje europske umjetnosti, koja je bila u znaku impresionizma. Na njega je najviše utjecao ruski animalist Pavel Petrovič Trubeckoj (1866.-1948.).
Pas nad plijenom,
1910.
bronca, 13 x 23 x 14 cm, Galerija umjetnina Split
Bio je poznat kao strastveni lovac, i to se odrazilo na njegov umjetnički rad. Najizrazitiji je animalist u hrvatskoj skulpturi. Izrađivao je ponajviše kipove lovačkih pasa (iskonski element njegove mladosti) u raznim položajima, ali također i drugih životinja. Psi su bili iskonski element njegova otoka i njegove mladosti.
Pas na tragu,1910. bronca, 21 x 50 x 16 cm, Galerija umjetnina Split
Za boravka u Sarajevu 1910., dobio je nadahnuće u bosanskim likovima, koje je prikazao u nekoliko skulptura.
Od materijala, volio je koristiti kamen, glinu i broncu. Smatran je prvim impresionistom hrvatskog kiparstva.
U Bolu na Braču postoji i Galerija umjetnina "Branislav Dešković" (gdje mu se nalazi dijel njegovih djela), a na HRT-u je dobio i kratku TV-emisiju posvećenu njegovom kipu "Pas koji se češe". Djela su mu i u Splitu i Zagrebu.
Poznata djela:
- "Dva starca"
- "Tegleći konj"
- "Odmor"
- "Pas koji se češe"
- "Poprsje Turčina"
Radio je Dešković s lakoćom, pretežno bez modela, jer ih je dobro poznavao i proučavao u prirodi.
Pas koji se češe, 1907./08., bronca, v. 61 cm, MZ-346
Uslijed neurednog i bohemskog života, psihički je obolio. Plodno razdoblje njegova stvaralaštva zaključeno je 1921., kada je obolio. Od tada njegova radna sposobnost osjetljivo opada te je do smrti izradio još samo nekoliko portreta i figura. Umro je u bolnici u Vrapču u Zagrebu je 21. kolovoza 1939.