Zanimljivosti iz prapovijesti Medvjednice
Kao što znamo kopno u davna vremena nije izgledalo kao danas. Prije 20 milijuna godina Sredozemno more je prodrlo u današnju Panonsku nizinu, a Medvednica je bila otok. Kad je Panonsko more izgubilo vezu s Sredozemljem bazen se pretvorio u niz slatkovodnih jezera koja su se postupno isušila i konačno postala kopno (prije 5 milijuna godina).
Iznad naselja Gajnice i Stenjevec već prije 35 tisuća godina živjele su skupine lovaca starijeg kamenog doba. Zakloni i nastambe bile su im pećine i spilje na šumovitim padinama Medvednice, najveća je Veternica.
Špilja Veternica nalazi se u jugozapadnom dijelu Medvednice, iznad sela Gornji Stenjevec. Udaljena je nepunih 9 km od centra Zagreba. Zaštićena je kao geomorfološki spomenik prirode od 1979. godine. Dobila je ime po struji vjetra koja se javlja na ulazu uslijed razlika u temperaturi zraka tijekom godine (stalna temperatura špilje je oko 10° C). Ulaz u špilju se nalazi na nadmorskoj visini od 320 m.
U Veternici su nađene lubanje neandertalca, neandertalac je od kamena i kostiju životinja izrađivao je oružje i oruđe. Poznavao je vatru. Živio je u skupinama i boravio u pećinama. Preživljavao je od lova i skupljanja plodova. Nije se doselio iz Afrike, već se razvio na tlu Europe. Neandertalce smatramo prvim Europljanima.
Ulaz u špilju Veternicu oduvijek je bio poznat okolnom stanovništvu. Naš poznati paleontolog i geolog Dragutin Gorjanović-Kramberger prvi je spominje u svom radu iz 1899. godine.
Paleontološka istraživanja u špilji Veternici rađena su u nekoliko navrata od pedesetih godina prošlog stoljeća. Iskopavanja je vodio akademik Mirko Malez. Nađeni brojni nalazi odjeknuli su u znanosti i svrstali špilju Veternicu među važna paleontološka nalazišta u ovom dijelu Europe.U veternici je pronađeno oko 300 komada kamenog i koštanog oruđa i oružja: strugala, šiljke, oštrice, diskove i dr. i ostaci kostiju 94 životinje: nosoroga, leoparda, losa, dabra, divljeg goveda (tura), špiljske hijene, špiljske pantere, špiljskog medvjeda ( Ursus spelaeus )...
Izvor: www.pp-medvednica.hr