Lovački muzej Hrvatskog lovačkog saveza u Zagrebu otvorio je, u Noći muzeja 30. Siječnja svoja vrata već u 13 sati kako bi ga moglo posjetiti što više djece i starijih osoba te se izbjegla noćna gužva. Djeca su bila oduševljena, a izdvajamo utiske Lovre (10 g.) koji je u Knjigu utisaka upisao: Muzej je super, neka ga svi posjete!
Premda je muzej bio otvoren već u radno popodne posjetitelji su u Nazorovu 63 na Tuškancu dolazili sve do dva sata u noći. Prvih 400 posjetitelja dobilo je na dar lovački kalendar, a ove je godine bilo oko 1400 posjetitelja, što je 200 manje nego lani, vjerojatno zbog lošeg vremena.
Posjetitelji su gledali filmove o lovu u Hrvatskoj te su uz vodstvo Marijana Lekića, Jurice Stanića i Ivana Jurišića obišli stalni izložbeni postav na dva kata muzeja na površini od oko 800 četvornih metara i to zbirke trofeja, fosila, jaja, sisavaca i ptica, lovačkog oružja, lovačkih značaka i odličja, dermopreprata divljači i zvijeri iz Hrvatske te zbirke preparata divljači, zvijeri i gmazova iz Afrike, Azije, Kanade i Amerike.
Noć muzeja, ili kako se prvotno zvala Duga noć muzeja europski je kulturni događaj u organizaciji muzejskih kuća i drugih kulturnih institucija kojem je glavna zadaća približiti muzejske i druge izložbene prostore posjetiteljima. Zato su u Noći muzeja oni otvoreni do kasno u noć, a ulaz se ne naplaćuje.
Prva Noć muzeja održana je u Berlinu pod nazivom Lange Nacht der Museen 1997. godine. Zbog velikog zanimanja posjetitelja i načina kako je ostvarena ova se ideja ubrzo proširila diljem Europe pa i svijeta. U Zagrebu je Noć muzeja započeta2005.godine kao gradski projekt sa šestzagrebačkih muzeja, a 2006. godine postaje nacionalni kulturni događaj, iniciran od strane Sekcije kulturnog turizma, Hrvatskog muzejskog društva, a u suradnji sa Zajednicom kulturnog turizmaHrvatske gospodarske komore i svim zainteresiranimmuzejima. Noć muzeja podrazumijeva novi otvoreniji pristup muzejskoj iturističkoj publici, te uključuje posjet izložbenom dijelu muzeja uz popratna događanja i program u svakom muzeju prema njegovim posebnostima.
Autor: Marijan Lekić, kustos Lovačkog muzeja HLS-a Foto: Ivica Stanko, glavni urednik LV.