Naši lovci u dijaspori Drago i Milan Krajnović već nekoliko godina uspješno love divlje purane na području SAD-a! Iz njihove priče možemo zaključiti da lov divljih purana nije nimalo jednostavan, ali je istodobno vrlo popularan na prostorima SAD-a.
Divlji se purani isključivo love čekanjem i imitiranjem glasanja divljih pura za sto postoje mamilice koje proizvode zvuk divljih pura , a na lovcima je da što bolje nauče imitirati zvuk divljih pura, kao dodatna pomagala mogu se postaviti i jedna do dvije plastične pure ispred lovca na nekoliko metara da bi se puran što vise približio.
Čekanje može da potraje i nekoliko sati nekad i cijelo prijepodne. Lov je veoma dug i najčešće završi bez prilike za odstrel! Divlji puran je vrlo osjetljiva divljač izoštrenih osjetila pa lovca vrlo često primijeti i na daljinama većim nego sto je domet lovačkih pušaka sačmarica, tako da je vrlo važno biti miran gotovo nepomičan na mjestu čekanja, i dobro zamaskiran da se lovac uklapa u prirodu tako da tu dolaze do izražaja lovačka odjela poznatija kao real tree koja se stapaju sa prirodom, također je vrlo važno da svi dijelovi tijela budu prekriveni, na ruke se stavljaju lagane rukavice a preko lica maske kroz koje lovac može da vidi u kolikom se lovi u proljetnoj sezoni.
Divlji puran isključivo se lovi u visokoj šumi ili u blizini seoskih farmi na ivicama šuma.
Sezone lova na divlje purane je dva puta godišnje, proljetna od 1. svibnja do 30. svibnja i jesenska sezona od 20. listopada do 20. studenoga. Svaki lovac ima pravo odstrela po dva divlja purana u svakoj sezoni.
Odstrel divljeg purana je najčešće na udaljenostima između 40m i 60m, isključivo se puca u glavu i vrat pa je bitno da širina snopa sačme ostane što uza tako da se koriste puni čokovi, i ekstra puni čokovi kod pušaka koje imaju izmjenjive čokove , također ovdje dolaze do izražaja i magnum punjenja i patrone duzine 76mm i 89mm, mada i 70mm patrone su vrlo efikasne za lov ove vrste divljači. Krupnoća sačme koja se koristi za ovu vrstu lovne divljaci po američkim oznakama bila bi #4 ili 3.25mm, #5 ili 3mm i #6 ili 2.75mm, najčešći izbor patrona među ova dva lovca su remington i federal mada se nekad nađe i winchester .
U lov se ide vrlo rano da bi lovac bio na mjestu čekanja prije svitanja, proljetna sezona dozvoljava lov samo prijepodne do 12:00 a jesenska do zaslaska sunca u jesenskoj sezoni pored divljeg purana može da se odstreli i divlja pura.
Trofeja divljeg purana je brada na prsima koja doseže dužinu i do 30cm, rep koji je predivan za vidjeti kad se šepuri usred šume a starost purana i također trofeja je kandža na zadnjem djelu noge koja doseže duzinu i do 3cm.
Divlji
puran se odstreljuje na zemlji, a u vrlo rijetkim slučajevima u letu samo
kad je nužno plasiranje drugog hitca u koliko divljač nije odstreljena prvim
hitcem mada se ne preporučuje pucanje u letu i ako je ovo pernata lovna divljač.
Također divlji puran je i najveća pernata divljač na ovim prostorima.
Dobra Kob,
Autor: Hunter iz SAD-a, Drago Krajnović