U pohodu divljih svinja najviše stradavaju kukuruz i tikve, a počelo je i grožđe pa lovci najavljuju nove hajke, prije sezone berbe
BUZET – Divljim svinjama osladio se kukuruz. U nepunih petnaest dana ova je divljač na sjeveru Istre u čak četrdeset slučaja prouzročila štetu na poljoprivrednim kulturama, većinom na kukuruzu i tikvama, a pojavile su se i prve štete u vinogradima.
– Najviše se bojimo da ne navale na grožđe jer bi to bila prava katastrofa, kaže predsjednik buzetskog lovačkog društva Mirna Branko Golojka.
Šteta ima u čitavom lovištu, a najizraženije su na područjima mjesnih odbora Svi Sveti, Krušvari i Vrh, od doline rijeke Mirne sve do akumulacije Butoniga. Divljač je u potrazi za hranom stigla u njive nadomak naselja, čak i samog Buzeta.
Lovci su donedavno zadovoljno trljali ruke jer su divlje svinje na prvim usjevima, pšenici, ječmu i krumpiru, pričinile malo šteta. Sada su zatečeni ovakvim preokretom.
– Toliko su se namnožile da ih više nemamo pod kontrolom. Mladunčad im je odrasla pa divlje svinje u krdima od dvadeset do trideset primjeraka za sobom ostavljaju pustoš, ističe Golojka. U samo jednoj noći na pojedinim lokacijama ogoljene su čitave njive, nijedna stabljika nije ostala uspravna.
Radi zaštite obrađenih površina, u lovištu su postavljene 24 hranilice za prihranu krupne divljači. Lani je primjerice u lovište uneseno 3.700 kilograma kukuruza i 900 kilograma stočne hrane.
Oko 76.000 četvornih metara površine zasijano je djetelinom, kukuruzom, pšenicom i sirkom, no divlje svinje to nije spriječilo da ovih kolovoških dana poljoprivrednicima pričinjavaju velike štete.
Tijekom aktualne lovne sezone, kao i tijekom prošle, na području LD-a Mirna za odstrel je predviđeno 38 divljih svinja. Dosad ih je ustrijeljeno 20-ak, a lovci se pripremaju u nove hajke, ne bi li prije sezone berbe grožđa spriječili daljnje štete.
Kao ovlaštenik prava lova, lovačko društvo dužno je nadoknaditi štetu pa je lovište osigurano i svaka se šteta evidentira. Poljoprivrednici i sami pokušavaju zaštititi svoje usjeve i nasade. Neki su njive ogradili električnim pastirima, što se za sada pokazalo najučinkovitijim sredstvom u borbi protiv ovih štetočina.
Izvor: NoviList.hr |
Datum objave: 23.8.2010 | Gordana ČALIĆ ŠVERKO