Mini starstvo financija odustalo je, privremeno ili trajno, od uvođenja poreza na oružje, jer je trenutno okupirano zakonskim rješenjima oporezivanja nekretnina građana
Iako su mediji spektakularno najavljivali uvođenje zakona kojim bi se oporezivalo vatreno oružje, a lovci ljutito komentirali nove namete, cijela priča, barem kako stvari za sada stoje, ostala je samo na ideji. Podsjetimo, medijskim se eterom koncem srpnja proširila informacija kako Ministarstvo financija, odnosno Porezna uprava, po hitnom postupku namjerava uvesti zakon koji bi vlasnike oružja prisilio da paušalno plaćaju porez na svoje naoružanje. Ta informacija novinarima je tada stigla iz izvora vrlo bliskih vladi i Poreznoj upravi, a potom je i potvrđena iz Ministarstva financija. Spominjalo se kako bi prijedlog zakona već u rujnu mogao stići pred Vladu, koja bi ga potom uputila u Hrvatski sabor na izglasavanje, a sve kako bi se državna blagajna novim nametom počela puniti već od 1. siječnja 2013. godine.
LOVCI MOGU ODAHNUTI
Lovci koji bi zasigurno bili najviše pogođeni uvođenjem tog zakona, u najmanju ruku, na neko vrijeme mogu odahnuti.
Naime, kako je rujan već iza nas, provjerili smo u kojoj je fazi izrada prijedloga zakona, kojeg su lovci od milja prozvali antilovačkim i doznali da ta ideja trenutno uopće nije u fokusu zanimanja Ministarstva financija.
“Ni tehnički, a ni fizički, trenutno ne razmišljamo o toj ideji, zbog čega taj zakon nismo ni uvrstili među one zakone koji bi od 2013. godine stupili na snagu“, potvrdio nam je visoki dužnosnik ministarstva, jednostavno zaključivši – od toga za sada nema ništa. Iako nije ulazio u razloge zbog kojih je ministarstvo privremeno ili možda i trajno odustalo od ovog nameta, može se pretpostaviti da su sve snage trenutno usmjerili u izradu značajnijih zakonskih rješenja, poput prijedloga o Zakonu o porezu na imovinu, među kojim se mogao naći i dio i oporezivanju oružja.
Šturi odgovor
Na taj se način odustalo i od ubiranja između 110 i 150 milijuna kuna, koliko su mediji nagađali da bi se moglo prikupiti od novog poreza, baratajući s podatkom da je u Hrvatskoj registriran 307.447 komad vatrenog oružja.Na taj se način odustalo i od ubiranja između 110 i 150 milijuna kuna, koliko su mediji nagađali da bi se moglo prikupiti od novog poreza, baratajući s podatkom da je u Hrvatskoj registriran 307.447 komad vatrenog oružja.
Iz službe za odnose s javnošću Ministarstva financija ovu su nam informaciju umotali i ponešto drugačije formulirali. “U cilju rasterećenja oporezivanja rada, Ministarstvo financija, Porezna uprava u ovom trenutku analizira međunarodna iskustva glede oporezivanja imovine“, bilo je sve što su nam službeno rekli, a njihov šturi odgovor na naše pitanje zapravo potvrđuje da oporezivanje oružja uistinu nije u fokusu poreznika. Inače, ovo je odgovor na upit kada bi mogla biti gotova izrada prijedloga o oporezivanju oružja.
Zanimljivo je spomenuti i kako se u prvotnom razrađivanju ideje razmišljalo i opciji da se lovačko oružje izostavi iz procesa oporezivanja, a da se trofejno oružje razvrsta u poseban porezni razred.
Dobra kob 10/2012 autor:Ivor FUKA