William, vojvoda od Cambridgea i drugi po redu za britansko prijestolje, bio je počasni gost okupljanja svjetskih wildlife agencija u Londonu, koje su raspravljale o zaštiti ugroženih vrsta životinja.
Mnoge obrve su se uzdigle kada je princ Willam naveden kao gost budući da je vikend prije proveo loveći divlje svinje i jelene u Španjolskoj čime je na sebe navukao bijes protivnika lova.
Što jedan „bezdušni gad koji ubija životinje“ ima raditi na konvenciji zaštitara životinja? Što si on umišlja?
Zanimljivo je da je u obranu princa Williama stala je Jane Goodall, primatologija i zaštitarka koja je praktički svoj cijeli život posvetila izučavanju primata i njihovoj zaštiti. Zašto? Zato što ona, za razliku od mnogih aktivista, zna razliku između lova i krivolova. Lov nije nezakonit. Krivolov je.
Činjenica o lovu: love se samo one vrste kojih ima u dovoljnim količinama. U svim zemljama je to tako uređeno. To što lov uključuje i političku moć je neupitno, ali tek su nedavno prava životinja postala faktor u raspravama koje se koristi kako bi se debatiralo o klasnim razlikama među ljudima. To je ona famozna podjela na visoku i nisku divljač, ili „zašto bi samo plemstvo jelo srnetinu“.
Razlog tome preokretu ka pravima životinja je činjenica da mnoge vrste divljih životinja nestaju s lica Zemlje, pa tako i svaka javno eksponirana životinja (npr. polarni medvjedić Knut) postaje simbol svih životinja koje je čovjek ugrozio.
Također je činjenica i da lov i zaštita idu ruku pod ruku i to su ljudi shvatili davno prije razvoja koncepta „zaštite prirode“ i „očuvanja prirode“. Vladari, lovci „visoke divljači“, odavno su shvatili da treba zaštititi životinje koje love jer u protivnom neće imati što loviti. Lovci shvaćaju da divlje biljke i životinje zahtjevaju iskonsku divljinu koju treba zaštititi. Zato nisu lovci glavni neprijatelji životinja već organizirani kriminal, krivolov i trafficking koji divlje životinje dovodi na sam rub izumiranja.
Prema tome, umjesto da protestiraju protiv lovaca, aktivisti zaštite životinja trebali bi poslušati Jane Goodall i usredotočiti svoj bijes na ekonomske sustave i bogate, privilegirane zemlje „prvog svijeta“ koje su glavni pokretači krivolova i trgovine divljim životinjama.
Lovac.info, prema The Conversation, 14.02.