Braniteljska zadruga "Dom" osnovana je lani, a trenutno okuplja 9 članova zadruge i 3 kooperanta. Primarna djelatnost Zadruge je provedba projekta uzgoja i tova lovne divljači - jelena lopatara, divlje svinje i divljega zeca.
Nakon dobrih analiza cjelokupnog programa zadrugarstva mi smo se odlučili na proizvodnju divljačine, proizvodnju divljeg mesa i to mesa jelena lopatara, divlje svinje i divljega zeca.
Cijeli bi se projekt odvijao na ovih 30 hektara koje su branitelji iz Krnjaka još 1998. godine dobili od Vlade RH. Ukupna vrijednost projekta je milijun i pol kuna, a trenutno je realizirana prva faza - farma jelena lopatara za koju smo povukli 150 tisuća kuna Ministarstva branitelja.
Ovaj mjesec planiramo zaposliti i dva branitelja koji će raditi na ovoj farmi - izjavio je upravitelj zadruge Emil Ritar.
Prioritet u radu je ekološki uzgoj, što je dosada i postignuto jer se divljač uzgaja u svom prirodnom staništu, u šumi Podgorje, gdje se u ograđenom prostoru trenutno nalaze 32 jelena lopatara.
Plan je ovakvom vrstom uzgoja proizvesti kvalitetno meso u količini od 5 tona godišnje, a iskorištavanjem zemljopisnog položaja, ekoloških preduvjeta i tržišne potražnje za ovom vrstom mesa, stvoreni su svi uvjeti za poslovni uspjeh.
Ovdje za start ima 30 komada košuta i ženske teladi i dva jelena lopatara. Za pet godina kad ovo postigne svoj puni kapacitet, dakle kad postigne svoju punu isplativost, tu će biti negdje oko 30 tona mesa divljači, mesa koje je deficitarno na tržištu i meso koje se za sada kod nas može naći samo iz uvoza - naglasio je Ritar.
Dogovorena je i suradnja s turističkim agencijama koje će organizirati posjete ovog prostora uređenog za uzgoj jelena. U budućnosti će tu biti izgrađen i objekt za prihvat turista.
S obzirom da je taj naš razvojni projekt na pet godina u međuvremnu smo se odlučili, zajedno u suradnji s Braniteljskom zadrugom "Ponos" iz Slunja, na jedan oblik turističke djelatnosti. Tako već sad imamo predugovore za posjet i obilazak naše farme jelena za više od tri tisuće turista. Riječ je o turistima koji putuju na Plitvide - naglasio je Ritar.
Ovom će se farmom koristiti i studenti lovstva s karlovačkog Veleučilišta jer je to prvo mjesto u Karlovačkoj županiji na koje se može provoditi dio praktične nastave.
Potpredsjednica Vlade i ministrica branitelja Jadranka Kosor izrazila je zadovoljstvo činjenicom što je jedna od najuspješnijih mjera Programa stručnog osposobljavanja i zapošljavanja nezaposlenih hrvatskih branitelja upravo mjera poticanja osnivanja zadruga hrvatskih branitelja.
Od 2004.osnovano je 150 braniteljskih zadruga, od toga je Ministarstvo financijski, s 150 tisuća inicijalnih kuna, poduprijelo njih 61. Ove godine u proračunu je za tu namjenu predviđeno 6 milijuna kuna. Kroz zadruge se zaposlilo tri tisuće branitelja, a još dvije tisuće zaposleno je kroz program samozapošljavanja - istaknula je Kosor, najavivši skoro održavanje četvrtog Okruglog stola o braniteljskim zadrugama, na kojem će biti riječi o ujedinjavanju, odnosno zajedničkom izlasku zadruga na tržište.
Općinska vlast Krnjaka o današnjem posjetu ministrice nije ništa znala jer, kako su kazali, nisu ni pozvani na cjeli događaj.
Razlog tome, pojasnio je Emil Ritar je nerazumijevanje Općine prema braniteljima i Zadruzi, za koju su, kako kaže, vlasti u Krnjaku mislile da je neozbiljan projekt.
Izvor: Radio Mrežnica