Na samom kraju obrazloženja koje potpisuje Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić stoji: „Svjesni smo da lovoovlaštenici mogu imati određenih poteškoća u svojem poslovanju, pa i financijskih posljedica zbog nemogućnosti lova pernate divljači, međutim, zbog vrlo ozbiljne situacije i mogućih posljedica na gospodarstvo, u ovom je trenutku bilo nužno odrediti najstrože mjere.
Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane na dnevnoj razini prati razvoj situacije i procjenjuje rizik u odnosu na influencu ptica te će čim situacija to bude dopuštala, odnosno čim se procijeni da je rizik od unošenja virusa influence ptica kontaktom s divljim pticama smanjen, odrediti blaže mjere.
Zbog svega navedenoga, nužno je razumijevanje i suradnja i od strane lovoovlaštenika i članova lovačkih društava i udruga, da u okviru svoje nadležnosti poduzmu sve moguće mjere kako bi se u potpunosti provele mjere suzbijanja influence ptica i time vrijeme do kada zabrana mora ostati na snazi svelo na što je moguće kraće razdoblje.“
Prema izvješću Europske komisije koje stoji na njihovim internetskim stranicama na samom početku se navodi: „Dana 28. listopada 2016. godine Mađarska je izvijestila da je otkriven HPAI H5N8 virus u jednoj divljoj ptici (crvenokljuni labud) koji je pronađen mrtav u Bijelom jezeru (Fehér-to) u Čongradskoj županiji (Csongrád county).
Od tada je HPAI H5N8 virus otkriven kod divljih ptica i u Poljskoj, Hrvatskoj, Njemačkoj, Austriji, Danskoj, Nizozemskoj, Švedskoj, Finskoj, Francuskoj, Rumunjskoj, Bugarskoj, Grčkoj, Velikoj Britaniji, Češkoj, Slovačkoj, Italiji i Slovenija, kao u Švicarskoj i Srbiji.“
Situaciju sa širenjem ptičje gripe koju prati Europska komisija donosimo na karti koja obuhvaća razdoblje od 1.10. 2016. do 6.1. 2017. godine
Visoko patogena influenca ptica u zatvorenom prostoru
Visoko patogena influenca kod divljih ptica
Visoko patogena influenca ptica kod peradi
Izvori: www.hls.com.hr
Izvor karte: ec.europa.eu
Naslovna fotografija: shutterstock