Izbor lovačkog noža, baš kao i sve druge opreme, prvenstveno ovisi o njegovoj namjeni, točnije o navikama njegovog vlasnika.
Pri prvoj kupnji ovog dijela opreme često ne razmišljamo upravo o tom segmentu već nož biramo po ova tri kriterija :
Macho – što veći to bolji
Statusni – platim imam
Pristupačnost – a nije skupo ne pita jesti
Čast izuzecima koji od prvoga dana znaju što žele i poznaju „materiju“ , odnosno materijale i stručne izraze.
Kako nisam stručnjak za materijale izrade već kao i većina naletim na neki dobar članak ili na društvenim mrežama pratim kolege koji se bave vrlo uspješnom izradom pravih malih remek dijela, pokušat ću iz svog iskustva pripomoći neiskusnijim kolegama pri izboru prvog lovačkog noža.
Što je bitno?
Veličina noža
Počnimo od onoga što nas sve pomalo buni -veličina noža. Pitanje vjerojatno staro koliko i oštrica. Naravno da obrada divljači veće biomase zahtjeva i nešto robusniju oštricu, ali noževi duljine oštrice 8-12 centimetara gotovo u cijelosti zadovoljavaju za sve radnje (od evisceracije, guljenja, deranja, rezanja ..). Uz nož veličine oštrice 8-12 cm uvijek možete imati i većih u svojoj kolekciji ili ruksaku.
Kvaliteta sječiva
Bespredmetno je govoriti o tome da se na tom segmentu ne treba pokušati uštediti. Kvaliteta materijala kod noža jako je bitna. Bitno je da „drži“ oštricu kao i da se u lovištu može brzo i lako naoštriti ukoliko se za to ukaže potreba što je vrlo čest slučaj .
Drška
Uvjeti u kojima se koristi lovački nož nikako nisu „laboratorijski“ pa smo u većini slučajeva primorani sve radnje obavljati vani. Naravno pri tome nikako ne pomaže hladnoća, vlaga, masnoća, krv i sve ostalo s čime smo u doticaju.
Važno je da je drška protuklizna i anatomski dobro oblikovana što će u konačnici smanjiti mogućnost ozljede.
Materijali od kojeg se izrađuju mogu biti prirodni ali i umjetni te su mogućnosti zaista neograničene.
Praktično je da radni noževi imaju drške od sintetičkih materijala koji ne upijaju tjelesne tekućine obrađivane divljači.
Iako takvi noževi ne izgledaju previše „lovački“ – praktični su . Ukoliko već imamo neki prirodni materijal bilo da se radi o drvetu, rogu ili kosti, svakako bi to trebalo biti dobro impregniranoo
Preklopni noževi
Bez obzira na savršenu kvalitetu preklopnih noževa današnjice i njihove neograničene mogućnosti i upotrebljivost nije preporučljivo da to bude prvi ili osnovni lovački nož. Ipak takav nož valja imati pri ruci, prvenstveno radi konzumiranja hrane u lovu ali i ostalih sitnih poslova.
Jedna od mana takvih noževa su sitne praznine u koje ulazi nečistoća zbog čega je preklopni nož vrlo teško u potpunosti očistiti.
Futrole
Dostupnošću raznih materijala današnjice mogućnosti za izradu futrola su neograničene.
Tako da ih možemo imati plastične, od kordure, gumene… Bez obzira na sve, najzastupljenije futrole su one kožne.
Njihova je uloga da sačuvaju nož od gubljenja, korisnika od ozljeda ali i da omoguće da nož bude pri ruci.
Zapamtimo da bez obzira na materijal, u futrolu nikada ne stavljamo neopran i mokar nož.
Uzevši u obzir sve ranije navedeno preostaje samo izabrati ono što zadovoljava vaše potrebe i financijske mogućnosti .
Nabavite dobar lovački nož koji će vas služiti godinama iako stari kažu da „Čovjek ne bira nož, nož bira čovjeka“.
Tomislav Rončević mag.ing.agr.