Hrvatska država još uvijek na žalost nema registar životinjskih vrsta koje žive ili su živjele na području njenih današnjih granica, a koji bi bio verificiran od znastvenika i stručnjaka (biologa, zoologa, genetičara...). Zašto je to bitno? U ustavnim načelim Republike Hrvatske biljni i životinjski svijet je opće dobro koje uživa posebnu zaštitu države. Ako ne znamo čime raspolažemo, kako da provedemo ustavnu obvezu o zaštiti tog dobra? Taj registar je nužan da bi se mogle primijeniti odredbe Zakona o zaštiti prirode koje načelno govore o autohtonim i alohtonim životinjskim vrstama, a poglavito je to nužno da bi se moglo pravilno primjenjivati i provoditi odredbe Zakona o lovstvu u dijelu životinjskih vrsta koje se smatraju divljači.
Hrvatska država još uvijek na žalost nema registar životinjskih vrsta koje žive ili su živjele na području njenih današnjih granica, a koji bi bio verificiran od znastvenika i stručnjaka (biologa, zoologa, genetičara...).
Zašto je to bitno? U ustavnim načelim Republike Hrvatske biljni i životinjski svijet je opće dobro koje uživa posebnu zaštitu države. Ako ne znamo čime raspolažemo, kako da provedemo ustavnu obvezu o zaštiti tog dobra?
Taj registar je nužan da bi se mogle primijeniti odredbe Zakona o zaštiti prirode koje načelno govore o autohtonim i alohtonim životinjskim vrstama, a poglavito je to nužno da bi se moglo pravilno primjenjivati i provoditi odredbe Zakona o lovstvu u dijelu životinjskih vrsta koje se smatraju divljači.
Nedostatak znanstveno verificiranog registra životinjskih vrsta rezultira donošenjem improviziranih mišljenja i stajališta državnih birokrata kada odlučuju hoće li se pojedina životinjska vrsta smatrati divljači te da li pojedina životinjska vrsta koja se unosi na teritorij Republike Hrvatske ima značaj alohtonih ili autohtonih vrsta - svojti. Je li pojedina životinjska vrsta u Republici Hrvatskoj živjela ili da li još i danas živi odgovor bi trebalo dati resorno ministarstvo, tj. Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.
Još tužnija je činjenica da u Hrvatskoj ne postoji znanstvena institucija koja bi se sustavno bavila poviješću lova i to u okviru znanstvene discipline i studija lovstva i drugih znanstvenih disciplina kao što su arheologija, povijest umjetnosti, etnografija, gastronomija i sl. Upravo ove znanstvene discipline mogu dati odgovor kada je pojedina životinjska vrsta živjela na teritoriju Republike Hrvatske, dati objašnjenja i znanstvene razloge zbog kojih je ona nestala s ovih područja (promjena klimatskih uvjeta, redovito izlovljavanje i sl.) te postoje li uvjeti za njeno ponovno unošenje na područje Republike Hrvatske.
Činjenica da nemamo sustavno izučavanje životinjskih vrsta taj nedostatak moguće je ispraviti kroz proučavanje dostupnih nam životopisa pojedinih vladara koji su upravljali Hrvatskom. Iz njihova načina života (opisi jela od divljači s njihovih jelovnika, opisi lovova) može se sa sigurnošću utvrditi da su oni lovili i koristili životinjske vrste koje danas na žalost više ne žive na području naše domovine.
Tisuće takvih opisa razasuto je po raznim djelima koja se čuvaju u knjižnicama Beča, Pešte, Carigrada, Venecije, i u gradskim arhivima naših srednjovjekovnih gradova. Vjerujemo da će Ministarstvo zaštite okoliša i prirode osigurati sredstva za ovu namjenu jer je ona opće društveno potrebna, nužna i korisna, a što će u budućnosti osigurati veću i bolju skrb o životinjskim vrstama (divljači) kao dijelu nacionalnog prirodnog bogatstva.
Na tragu istraživanja prava lova kod Hrvata vrijedi spomenuti Knjigu s opisima zemalja autora Gilles le Bouviera Berrvja, francuskog veleposlanika i putopisca koji je često boravio u Dubrovniku. Ona nažalost ni do danas nije prevedena na hrvatski jezik, a u svojim njedrima krije djelomični odgovor na naprijed postavljena pitanja.
Posao istraživanja lova, a samim tim i životinjskih vrsta koje su bile predmet izlovljavanja izuzetno je težak, složen i odgovoran - mnogo i mnogo jalovine treba „iskopati“ da bi se došlo do istine o postojanju životinjskih vrsta na tlu Hrvatske.
Mladan Vidović, dipl.iur.
Objavljeno i u: Glas lova i ribolova, ožujak 2013.