Godišnja skupština Međunarodnog savjeta za lovstvo i zaštitu prirode (CIC) ove godine održana je u Milanu od 24. do 26. travnja i okupila 400 sudionika iz 40 zemalja sa svih kontinenata. Svečanosti otvaranja predsjedao je predsjednik CIC-a Bernard Lozé.
Glavni moto skupštine bio je „Mladi, lovstvo i bioraznolikost“ s naglaskom na globalni sastanak s temom „Lovci ujedinjeni protiv kriminala nad divljim svijetom“.
Kako CIC okuplja mnogobrojne svjetske organizacije za zaštitu flore i faune, kao i mjerodavne državne institucij, obol problemu ilegalne trgovine slonovačom i krivolovom nad slonovima i nosorozima dali su stručnjaci iz gotovo svih područja koja su vezana uz ovaj problem. Uz predavanja o certificiranju održivog lovstva i izdavanju certifikata za šume, vezana je i tema označavanja privatnih imanja od strane Organizacije europskih zemljoposjednika.
Tema o streljivu bez olova, problematici postojećih kalibara i novina u izradi i primjeni materijala za izradu streljiva vezala je i temu o hrani i mogućnostima njene kontaminiranosti. Na skupštini je održana rasprava na čelu koje je bio Odjel primjenjene znanosti i Politike i zakonodavstva. Odjel za kulturu prezentirao je preko sugovornika temu lovstva i umjetnosti.
Na skupštini je proglašena i najbolja fotografija u provedenom natječaju CIC-a te izložena diorama s prezentacijom najboljih trofeja. Skupštinu je pratila lepeza zanimljivih predavanja koja su sudionike upoznala s globalnim trendovima, smjernicama razvoja ali i problemima vezanim uz lovstvo. Svi lovci svijeta govore istim, svima razumljivim, jezikom, vjerojatno je i najznačajnija rečenica koja opisuje ovaj sastanak, a izgovorena je već prvog dana održavanja i tako pratila cjelokupni rad skupštine.
Simboličnom predajom zastave CIC-a Bugarskoj delegaciji čiji su predstavnici izrazili želju za domaćinstvom 62. Skupštine.
HLS