Školovanje za lovca, lovočuvara i ocjenjivača trofeja divljači u nadležnosti je Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva. Dakle to ministarstvo donosi uvjete i načine provođenja školovanja ( Zakon o lovstvu, NN 140/05, čl.72).
Školovanje lovca, lovočuvara i ocjenjivača trofeja divljači provodi Hrvatski lovački savez ( HLS) i druge pravne osobe koje ovlasti Ministarstvo. Osobama koje su tijekom višeg ili visokoškolskog obrazovanja završile odgovarajući nastavni program iz lovstva, HLS će izdati uvjerenje o položenom lovačkom ispitu.
U daljnjem tekstu, ustanove koje provode školovanje, zbog jednostavnosti pisanja, zvati ćemo - lovačke škole.
U ovom času u Hrvatskoj ima više registriranih lovačkih škola a prema dostupnim informacijama aktivno djeluju slijedeće: škole HLS-a (po županijama), učilište LAS u Zagrebu, učilište Hubert u Splitu i učilište Ivan u Đakovu.
Programe školovanja za lovce, lovočuvare i ocjenjivače trofeja divljači, način polaganja završnih ispita, način izdavanja uvjerenja, oblik uvjerenja, oblik, sadržaj i način vođenja upisnika o izdanim uvjerenjima propisuje ministar.
Izvedbu školovanja propisao je ministar Pravilnikom o osposobljavanju kadrova u lovstvu (NN 78/06).
Iz spomenutog pravilnika, izdvojiti ćemo samo ono što se tiče polaznika škole:
- pravo upisa u program osposobljavanja za lovca, ima svaka punoljetna osoba koja je državljanin Republike Hrvatske i koja ima završenu osnovnu školu,
- pravo upisa u program usavršavanja za lovočuvara i ocjenjivača trofeja divljači ima svaka punoljetna osoba koja je državljanin Republike Hrvatske, ima završenu osnovnu školu i položen ispit za lovca,
- osposobljenost za lovca odnosno usavršenost za lovočuvara i ocjenjivača trofeja divljači stječe se na kraju školovanja, polaganjem završnog ispita,
- polazniku koji je položio završni ispit izdaje se uvjerenje o osposobljenosti za lovca odnosno uvjerenje o usavršavanju za lovočuvara i ocjenjivača trofeja divljači.
Pravilnik nadalje određuje satnicu izvedbenog nastavnog plana za školovanje:
- Osposobljavanje za lovca, najmanje 125 nastavnih sati (90 sati teorije i 35 sati vježbe),
- Usavršavanje za lovočuvara, najmanje 40 sati (30 sati teorije i 10 sati vježbe),
- Usavršavanje za ocjenjivača trofeja divljači, najmanje 40 sati (14 sati teorije i 46 sati vježbe).
Upis u lovačku školu
Zakonskim aktima nije moglo biti propisano vrijeme početka i završetka školovanja. U većini lovačkih škola, školovanje počinje kada se za to sakupi dovoljan (ekonomski opravdan) broj polaznika.
Uvjeti upisa su uglavnom jednaki u svim školama. Polaznik za lovca mora (prema pravilniku)
- priložiti domovnicu (dokaz državljanstva) i
- neku školsku svjedodžbu (dokaz pismenosti)
- Polaznik za lovočuvara i ocjenjivača trofeja divljači mora priložiti još i uvjerenje o položenom lovačkom ispitu.
Svi ostali uvjeti (mjesto, vrijeme i način održavanja nastave, visina i plaćanje školarine i dr.) određeni su pravilnicima pojedine lovačke škole.
Što nakon školovanja?
Uvjerenje o osposobljenosti za lovca (položen lovački ispit), daje lovcu pravo na:
- lovačku iskaznicu i
- pravo na posjedovanje lovačkog oružja
1. Lovačka iskaznica
Lovačka iskaznica je javna isprava kojom osoba dokazuje da je položila lovački ispit odnosno da je osposobljena za obavljanje lova. Slijedom ovoga, divljač smije loviti osoba koja je položila lovački ispit i posjeduje lovačku iskaznicu.
Za izdavanje lovačkih iskaznica, ministarstvo je iz praktičnih razloga, ovlastilo HLS. Dakle, potrebno je HLS-u priložiti uvjerenje o osposobljenosti za lovca, jednu fotografiju, popuniti zahtjev i platiti određeni iznos. HLS vas uvodi u središnju hrvatsku evidenciju lovaca i izdaje iskaznicu koja vrijedi 5 godina.
2. Nabava oružja
Izdavanje odobrenja za nabavu lovačkog oružja u nadležnosti je Ministarstva unutarnjih poslova. Izdavanje odobrenja nije vezano za članstvo u nekoj lovačkoj udruzi. Za policiju nije važno da li je podnositelj zahtjeva član neke lovačke udruge već je važno da li ima uvjerenje o osposobljenosti za lovca odnosno da li ima lovačku iskaznicu. Prema Zakonu o oružju (NN 63/207, čl. 10), posebni uvjet za izdavanje odobrenja za nabavu oružja osobama koje su navršile 18 godina je položen lovački ispit koji dokazuje da osoba „ raspolaže tehničkim znanjem i vještinom za pravilnu uporabu oružja i da poznaje propise koji se odnose na držanje i nošenje lovačkog oružja".
U članku 43. Ustava Republike Hrvatske, između ostalog piše" svakom se jamči pravo na slobodno udruživanje".
Dakle, hrvatski se lovci mogu ali i ne moraju slobodno udruživati u lovačke udruge. Posjedovanje lovačkog oružja nije vezano za članstvo u nekoj lovačkoj udruzi i policiju (nadležnu za oružje) se to ne tiče.
Da lli će se lovac negdje udružiti ili će biti samostalan, stvar je njegovog izbora.
HLS
HLS je nacionalna (krovna) udruga hrvatskih lovaca. Njoj ne pripadaju svi hrvatski lovci, ima lovaca koji iz nekih razloga ne žele biti njegovi članovi i to je njihovo ustavno pravo.
Što se tiče članstva i školovanja lovaca HLS se u bliskoj prošlosti neobično ponašao. U svoje članstvo nije htio primati lovce koji su lovački ispit položili u nekoj drugoj školi. Kako imaju snažno glasilo (Lovački vjesnik) bacali su „drvlje i kamenje" po drugim školama, sprdali se na račun drugih lovačkih glasila (Dobra kob), itd. Sve lovačke škole u Republici Hrvatskoj su ravnopravne i jednako vrijedne. Lovačku školu može vrednovati samo nadležno ministarstvo a ne udruge ili savezi udruga. Naravno, bio im je ugrožen monopol.
Međutim, u zadnje vrijeme „dolaze pameti", pa su počeli primati u svoje redove lovce iz drugih škola, ukinuli su stažiranje u svojoj školi, itd. Međutim, još uvijek diskriminiraju lovce iz drugih škola, primjerice tražeći 1.000 kn za „upis" (preko lovačkog društva) u njihovo članstvo ili traže 150 kn za izdavanje lovačke iskaznice. Ovo u vezi harača na članstvo i iskaznice moralno nije ali je zakonski u redu, jer svaka udruga ima svoja pravila o primanju članova pa tako i HLS.
Napisao: Rade Stojadinović, dipl. ing.